Rozšířené hledání} Informace o členství Kontaktní informace Seznam uživatelů Kalendář Spřátelené weby Honda-club.cz Přihlásit se k emailu
[1]
Linka Uživatelské skupiny Linka Galerie avatarů Linka Kdo je online Linka
Linka Jak se stát členem klubu Linka Stáhnout stanovy sdružení Linka Výhody pro členy klubu Linka
  Články
 
  Sací potrubí, část 2
  Sekce: Technika
  Zaslal:  7.3.2011 , 14:40
   
AUTOR: PreludeZ
Administrátor
Založen: 21.3.2007
Články: 16777215
Komentáře: 13

Hodnocení: 5.00/5.00 [4]

Technika Jak na to Klub Srazy a výlety Novinky a historie Partneři Můj příběh

   Článek  Strana 1 z 1
  
Sací potrubí, část 2


H-Fans
15.4.2003


Tlak vzduchu

Tlak vzduchu má pro výkon motoru podobný význam jako jeho teplota a obě veličiny jsou spolu velmi úzce spojené. Zjednodušeně řečeno, při zvětšení tlaku vzduchu se jej do válce vejde více, umožní nám spálit více paliva a vykonat tak větší práci. Při poklesu tlaku je tomu přesně naopak.

Všechny běžně dostupné motory Honda jsou atmosférické, nasávají tedy vzduch o tzv. atmosférickém tlaku. Atmosférický tlak nemůžeme ovlivnit, mění se pouze s nadmořskou výškou a to tak, že ve vyšších polohách je tlak nižší a v nižších polohách vyšší. V žádném případě tedy nelze srovnávat výkon motoru na silnici u moře a na silnici někde vysoko v horách, neboť v horách bude motor vykazovat menší výkon, stejně jako by např. nasával teplý vzduch.

Tlak nasávaného vzduchu je možné zvýšit tzv. přeplňováním, tj. stlačením vzduchu před jeho nasátím do válce. Do válce se tak dostane stlačený vzduch o vysokém tlaku, který umožní spálit daleko více paliva než stejný objem vzduchu o atmosférickém tlaku. Jak jsem zmiňoval výše, přeplňování se ve vozidlech Honda nepoužívá a proto se jím nebudeme zabývat.

Poznámka: kromě tlaku vzduchu mají na výkon motoru vliv i další parametry nasávaného vzduchu, jako např. vlhkost, kterou ovšem většinou nemůžeme ovlivnit.


Ztráty v sacím potrubí

Při proudění vzduchu působí sací potrubí na vzduch brzdící silou, která způsobuje poměrně velký odpor a tudíž ztráty. Tento odpor závisí na rychlosti pohybu vzduchu, hustotě vzduchu a na tvaru tělesa, které vzduch obtéká. Při malých rychlostech proudění jsou ztráty zanedbatelné, ovšem se zvyšující rychlostí vzniká turbulentní proudění, při kterém se za tělesem tvoří víry a ztráty velmi rychle rostou.

Pro představu stačí letmý výpočet, abychom si uvědomili, kolik vzduchu musí za běhu spolykat váš motor a jak rychle musí proudit sacím potrubím.

Jako příklad vezměme dvoulitrový motor, kdy má každý válec objem 0,5 litru (2 litry děleno 4 válce). Jde samozřejmě o čtyřtaktní motor, což znamená, že každou otáčku nasávají vzduch vždy dva válce. Na jednu otáčku klikové hřídele tedy potřebujeme rovný 1 litr vzduchu (2 válce krát 0,5 litru).

6000 otáček za minutu, což je pro Hondy běžná hodnota, rovná se 100 otáček za sekundu (6000 děleno 60). Znamená to, že při 6000 ot/min má dvoulitrový motor "spotřebu" 100 litrů vzduchu za sekundu.

Konkrétně u Hondy Prelude 4G se toto množství vzduchu do motoru dostává sacím potrubím o vnitřním průměru 75 milimetrů, plocha této trubice je tedy 0,0044 m2 (? krát poloměr na druhou). Pokud potřebujeme přes tuto plochu "přepasírovat" 100 litrů vzduchu za sekundu, dosahuje při tom vzduch rychlosti 22,7 m/s, což je celých 81,5 km/h.

Poznámka: tento výpočet je velmi zjednodušený, pro hrubou představu ovšem postačuje.

Vzduch v sání dvoulitrového motoru při 6000 ot/min tedy dosahuje rychlosti proudění přes 80 km/h. Pokud si při jízdě rychlostí 80 km/h zkusíte vysunout ruku z okénka, musíte uznat, že při takové rychlosti je již aerodynamický odpor značný. Je tedy více než jasné, že libovolný výstupek nebo překážka v sání způsobuje obrovský odpor a způsobuje tak velké ztráty.

Je tedy zřejmé, že čím delší bude celé sací potrubí, tím větší budou ztráty prouděním vzduchu. Ztráty budou tím větší, čím větší budou otáčky motoru. Pro minimalizaci těchto ztrát tedy potřebujeme co nejkratší sací potrubí.


Předchozí část
Další část


Petr Veit

   Autor  Komentáře
PreludeZ
AdministrátorČlánky: 16777215
Komentáře: 13
 Zaslal: 7.3.2011 , 14:47  Předmět:    
Vstoupit do diskuze k článku ZDE


Rating box? ? neni


  Články
 
  Sací potrubí, část 2
  Sekce: Technika
  Zaslal:  7.3.2011 , 14:40
   
AUTOR: PreludeZ
Administrátor
Založen: 21.3.2007
Články: 16777215
Komentáře: 13

Hodnocení: 5.00/5.00 [4]

Technika Jak na to Klub Srazy a výlety Novinky a historie Partneři Můj příběh


 
Přejdi na:  
 
Časy uváděny v GMT + 1 hodina
You cannot post articles in this chapter
You cannot edit your articles in this chapter
You cannot delete your articles in this chapter
You cannot rate articles in this chapter
You cannot approve articles in this chapter

You cannot post comments in this chapter
You cannot edit your comments in this chapter
You cannot delete your comments in this chapter
You cannot rate comments in this chapterBoard Security

(98973 útoků)
::  www.honda-club.cz  :: poslední témata RSS TOPlist

[ Čas: 0.0339s ][ Dotazy: 36 (0.0150s) ][ GZIP on - Debug on ]